Fotovoltaik Modüller

Güneş paneli sistemleriyle oluşturulacak 450 x 450 km'lik bir alan dünyanın elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Bu bağlamda güneşimiz neredeyse sınırsız bir kaynak olmanın yanı sıra çevre dostu bir enerji kaynağıdır da. Üstelik en büyük avantajlarından biri ücretsiz olmasıdır. Fotovoltaik, yani elektrik enerjisinin doğrudan güneş enerjisinden temin edilmesi estetik ve güvenilir bir olanak olarak karşınıza çıkmaktadır.

Geleneksel elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık üçte ikisi üretim aşamasında ve elektrik şebekesi üzerinden dağıtım sırasında ziyan olmaktadır. Sadece geri kalan yaklaşık üçte birlik kısım tüketilebilmektedir. Elektrik enerjisinin kullanıma sunulmasında ise genelde çevre için yüksek zararlar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla elektriğin güneş, rüzgar, su gücü ve biokütle ile tüketiciye yakın ve merkezi olmayan bir şekilde üretilmesi birçok avantaj sağlamaktadır. Türkiye, Almanya’ ya göre yaklaşık % 50 daha fazla güneş almasına rağmen bu potansiyel yeterince değerlendirilmemektedir. 

Photovoltaik.jpg
photovoltaik-systeme.png

Güneş paneli ile kendi elektriğinizi kendiniz üretin. Giderek pahalılaşan elektrik fiyatlarına bağımlı kalmayın. Gerektiğinde akülü sistemler kullanarak güneş panellerinin gündüz akülerde biriktirdiği elektrikten geceleri de yararlanın. Böylece hem kendi bütçenizden tasarruf edebilir, hem de çevrenin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Ülkemizin gelişmesiyle birlikte elektrik ihtiyacının sürekli artması sonucunda elektrik fiyatları da kaçınılmaz olarak yükselmektedir. Üstelik bu ihtiyacı karşılamak için dünyada kısıtlı olan ve iklimsel dengesizliklere yol açan fosil kaynakları ve diğer doğal kaynakları giderek fazla kullanma ihtiyacı doğmaktadır. Oysa ülkemiz güneş açısından bereketli bir kuşakta yer almaktadır ve bu alanda herkes için küçük bir bütçeyle büyük bir fırsat sağlamaktadır: Herkes kendi ihtiyacı için kendi elektriğini güneşten üretebilir ve hatta fazla elektriğini satabilir.

Mevzuata göre kurulacak bir güneş paneli sistemiyle kendi elektriğini üreten herkes bu elektriği elektrik dağıtım şirketine satabilir ve elektrik dağıtım şirketi bu elektriği belirli bir fiyattan satın almak zorundadır. Bu durum 5346 sayılı “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun“ ile belirlenmiştir.

Fotovoltaik sistemler ile elektrik enerjisini iki farklı şekilde kullanabilirsiniz:

  • Ürettiğiniz elektriğin tümünü veya bir kısmını kendiniz kullanıp kalanını elektrik dağıtım şirketine satabilirsiniz.
  • Ürettiğiniz elektriğin tümünü elektrik dağıtım şirketine satabilirsiniz.

Yüksek verimli ve üstün kaliteli Viessmann güneş panellerinin sağladığı avantajlar bunlarla bitmiyor:

  • Çevreyi ve doğal kaynakları korurlar
  • Dünyada sınırlı olan fosil yakıtları kullanmaz, zararlı gazlar yaymaz.
  • Mülkünüze değer katar.
  • Artan elektrik fiyatlarına bağlı olmanızı önler.

Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretilen Viessmann güneş paneli sistemleri on yıllar boyunca kullanılabilir ve basit çalışma prensibi sayesinde neredeyse hiç bakım gerektirmez. Montajları kolay ve az masraflıdır. Ayrıca mevcut enerji sistemlerinize de entegre edilebilirler.

Photovoltaik-Gewerbe.jpg
Vitovolt-300.jpg

Ürettiğimiz Vitovolt güneş paneli sistemlerinin çalışma prensibi

Elektrik şebekesine bağlı olan bir güneş paneli sistemi esas olarak üç aşamalı işler: Fotovoltaik modüllere güneş ışığı vurduğunda Vitovolt günes paneli hücrelerinde voltaj farki ortaya çıkar ve elektrik akımı meydana gelir. Güneş enerjisi üreteci tarafından üretilen bu doğru akım, invertör cihazı (şebekeye besleme cihazı olarak da anılır) tarafından şebeke için uygun bir alternatif akımlı elektriğe dönüştürülür (50 Hz frekanslı ve 220 V veya 400 V gerilimli). Son aşamada Vitovolt güneş paneliyle ürettiğiniz elektriği ister anlık olarak tüketebilirsiniz, isterseniz bir akülü depolama sisteminde saklayarak kendi kullanımınızın oranını artırıp şebekeden çektiğiniz elektrik payını azaltabilirsiniz. Bu akülü sistemler sayesinde anlık tüketiminiz hava güneşli olmadığında sağlanır, ayrıca bazı bölgelerde sıkça yaşanan elektrik şebekesi kesintilerini atlatmanız da mümkün olur.

Örneğin Vitovolt 300

Bu fotovoltaik modüller yüksek güç ve ödün vermez kaliteleriyle ayrıca Vıessmann firmasının kapsamlı ürün ve performans garantileriyle öne çıkmaktadır. Buna ek olarak tüm modüller tümüyle pozitif bir güç toleransına sahiptir. Fotovoltaik modüller müstakil evler veya çok haneli konutlar ve ticari ile endüstriyel çatılara kurulabildikleri gibi arazi üzerine de yerleştirilebilirler.

Cazip tasarım

Vitovolt 300 modülleri, tasarımları ve ebatlarıyla lider konumdadır. Bazı modüller siyah eloksanlı çerçeveye, özel koyulukta monokristal hücrelere ve siyah tedlar folyoya sahiptir. Sonuçta olağandışı bir tasarım ve çok yüksek güç değerleri elde edilmektedir. Özellikle çatı yüzeyine silme, çatı içine montajla çarpıcı bir güneş enerjisi mimarisi sağlanmaktadır.

Uyarlanmış montaj sistemleri

İster özel konutların çatıları ya da ticari veya sanayi binaların çatıları olsun, isterse araziler olsun, montaj sistemleri, mükemmel uyuma sahip bir görünümün temelini oluşturmaktadır. Tüm montaj çeşitleri hızlı ve güvenlidir, ayrıca statik hesap sertifikalarıyla sunulmaktadır.

Güneş panelleriyle elektrik giderlerinden tasarruf edin.

Güneş paneli sistemlerinin ve teknik donanımlarının kendi ihtiyaçlarınıza göre seçimi ve planlaması konusunda satış ekibimiz ve tüm bayilerimiz sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Güneş paneli özellikleri konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için ilgili ürünün sayfasında yer alan teknik broşürlerimize başvurabilirsiniz.