Güneş Enerjisi Sistemi Nedir?

Prensip olarak güneş enerjisi sistemi, sıcak su hazırlama ve ısıtma desteği için kullanılabilen bir sistemdir. Ücretsiz olarak sunulan güneş enerjisi sayesinde, sadece fosil enerjiden tasarruf etmekle kalmazsınız; bir güneş enerjisi sistemine yatırım yapmak, birkaç yıl içinde kendini amorti eder. Bu, bir enerji kaynağı için hiçbir maliyetin olmadığı anlamına gelir.

Güneş enerjisini kullanabilmek için kollektörlerin güneş  ışınlarını yakalaması gerekir. Viessmann Vitosol bunun için tüp ve düzlemsel kollektörler geliştirmiştir. Kollektörler, güneş ışınlarını emer ve kullanılabilir ısıya dönüştürürler.

Kollektörlere ek olarak, bir güneş enerjisi sistemi; bir soğurucu, bir güneş devresi ve bir güneş sıvısı veya güneş ortamından oluşur. Işınlar kollektörlere çarptığında bu enerji soğurucuda ısıya dönüşür. Kollektör içindeki taşıyıcı borular ile bu ısı önce tampon tankına veya içme suyu tankına pompalanır ve oradan evdeki devre aracılığıyla ya ısıtma devresine destek olur ya da servis suyunun ısıtılması için dağıtılır. Isı ilk önce bir ortam veya güneş sıvısı vasıtasıyla uygun depolama tankına taşınır. İçme suyu deposundan çıkan ısı, ihtiyaca göre ılık su şeklinde musluk, duş başlığı gibi alanlara ulaşır.

Videoyu etkinleştirmek için lütfen oynat butonuna tıklayın. Videoyu başlattığınızda verilerin YouTube'a aktarıldığını lütfen unutmayın. Ayrıntılar için lütfen gizlilik politikamıza bakın.

Wie funktioniert eine Solaranlage?
Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Çalışır?

Kullanım Durumuna Göre Sistemler

Prensip olarak, kullanım suyunu ısıtmak ve ısıtma sistemini desteklemek için güneş enerjisi kullanma seçeneği mevcuttur. Her halükarda, gaz ve elektrik yakıt tasarrufları kayda değerdir. Örneğin; bir güneş enerjisi sistemi ile günlük kullanım için sıcak su hazırlarken, yılda ortalama %60 daha az enerji kullanırsınız. Kullanım ve ısıtma suyunun ısıtılmasını birleştirirseniz, yıllık tasarruf toplam enerjinin yaklaşık %35'i kadardır.

Kullanım Suyu Isıtması İçin Güneş Enerjisi

Bu çözümün kalbi, Vitocell 300-B çift serpantinli sıcak su boyleridir. Yeterli güneş ışıması  olduğunda, güneş enerjisi sistemi devresi, alt serapantin aracılığıyla sıcak su boylerindeki suyu ısıtır.

Örneğin; banyo yaparken veya duş alırken harcanan su nedeniyle boyler sıcaklığı düşerse, gerekli olduğu durumda ikinci serpantin üzerinden ilave ısıtma için kazan açılır.

Vitocell ürün gamı ​​ile güneş enerjisine kolaylıkla takviye yapılabilmekte ve sıcak su güneş enerjisi ile ısıtılarak depolanabilmektedir. Bu durum yüksek düzeyde konfor sağlar. Çift serpantinli Vitocell 100-U/W veya Vitocell 100-W boyleri, kombi boyleri ve Vitocell 360-M gibi ısıtma suyu depo boylerini kullanabilirsiniz. Her ihtiyaç için doğru sıcak su deposunu sunuyoruz ve hepsi güneş enerjisi sistemine kolayca bağlanabilirdir.

Solaranlage mit bivalentem Warmwasserspeicher

Kullanım Suyu Isıtma ve Isıtma Desteği İçin Termal Güneş Enerjisi

Güneş kollektörlerinde ısıtılan güneş enerjisi devresi sadece kullanım suyunun ısıtılması için değil, aynı zamanda ısıtma suyunun ön ısıtılması için de kullanılabilir.

Bunun için ısıtma devresi, güneş kollektörleri tarafından sürekli olarak ısıtılan güneş enerjisi boylerindeki suyu bir ısı eşanjörü aracılığıyla kullanır. Güneş enerjisi kontrol paneli, istenen oda sıcaklığına ulaşılıp ulaşamayacağını kontrol eder. Sıcaklık ayar noktasının altında ise kazan da devreye girer.

Kullanım Suyu Isıtma ve Isıtma Desteği İçin Termal Güneş Enerjisi

Solar Termal Enerji Geleneksel Radyatörlerle de Birleştirebilir Mi?

Isıtma desteği için güneş enerjisinin yalnızca yerden ısıtma ile mümkün olduğu varsayımı yaygın bir yanlış anlaşılmadır, klasik radyatörler de kullanılabilir.


Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Çalışır?

Videoyu etkinleştirmek için lütfen oynat butonuna tıklayın. Videoyu başlattığınızda verilerin YouTube'a aktarıldığını lütfen unutmayın. Ayrıntılar için lütfen gizlilik politikamıza bakın.

Wie funktioniert Solarthermie?
Unser Experte Carsten Kuhlmann erklärt, wie eine thermische Solaranlage funktioniert.

Solaranlage-Gewerbe.jpg

Güneş Enerji sistemleri

Viessmann güneş kolektörleri verimli ve tasarruflu kullanma suyu ısıtması ve mahal ısıtması desteğine dair tüm talepleri karşılamaktadır. Viessmann düzlemsel kolektörler tüm modern ısıtma sistemleri için esnek çözümler sunar.