Kombiniz bozulduğunda yapmanız gerekenler

Kışın sıcak bir eve gelmeyi hayal ettiğinizde ya da günün yorgunluğunu atmak için duşa girmeyi planladığınızda kombinizin çalışmadığını görmekten daha sinir bozucu bir şey yoktur. Ancak gaz kokusu alırsanız, düşündüğünüzden daha ciddi bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz.

Gaz kokusu alıyorsanız ve kaynağı hemen bulamıyorsanız, zaman kaybetmeden 187 numaralı telefondan doğalgaz acil durum hattını aramalısınız.Tüketiciler bu konuyla ilgili profesyonellerden destek almalı ve fikirlerine önem vermelidir.

Gaz kokusu almasanız bile, kombiniz bozulduğunda asla kendiniz tamir etmeye çalışmamalısınız. Yetkisiz ve tecrübesiz kimselerce doğalgaz cihazlarında çalışmak sadece garantinizi geçersiz kılmakla kalmaz, aynı zamanda çok ciddi sonuçları olabilir. Bunun için cihazınızın bozulması halinde, üretici firma tarafından  yetkilendirilmiş uzman servisler ile  iletişime geçin.

çağrı merkezi call center 654x359.png
kombi bakım 654x359.png

Kombinizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bir dizi yapılacak şey vardır, kontrol edilmesi gereken en yaygın sorunlar şunlardır:

  • Beklenenden daha fazla mı doğalgaz kullanıyorsunuz? Bu genellikle bir gaz kaçağı veya verimsiz bir kombinin belirtisidir.
  • Pilot açık mavi mi? Eğer alev, turuncu veya sarı renkte ise bir sorun olduğu anlaşılabilir.
  • Basınç sabit mi? Kombinizle ilgili sorun yaşadığınızda, genellikle basınç çok fazla yükselmiş olabilir.
  • Kombinizden, vurma benzeri sesler geliyor mu?
 

Gaz kaynağınızı kontrol edin

Gaz kaynağınızla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, kontrol etmenin en kolay yolu, ocak gibi diğer gaz bağlantısı olan cihazların çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. 

Kombiniz bozulursa gaz musluğunuzu kontrol edebilirsiniz. Eğer açıksa ve yine de gaz gelmiyorsa, bu bir gaz tedarik sorunu olabilir. Bölgenizde bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için gaz tedarikçinize başvurun.

Güç kaynağınızla ilgili bir sorununuz mu var?

Elektrikle ilgili bir sorun varsa, kombiniz ateşlenmeyecektir, bu yüzden kombinizin elektriğe bağlı olup olmadığını kontrol edin. Çoğu yeni model kombide dijital veya LCD ekran bulunmaktadır, kombiniz açık görünüyor mu? Elektrik kesintisi varsa, kombiniz sıfırlanmış olabilir. Saat ve diğer ayarların doğru olup olmadığını kontrol edin.

Kombiniz bir güç sorunu nedeniyle bozulduysa, reset düğmesine basıp on dakika bekletip, ardından tekrar açmayı deneyin. Kombiniz hala çalışmıyor mu?

kombi power 654x359.png
thermostat-with-extension-kit.png

Su kaynağınızı kontrol edin

Su kaynağınız açık mı? Kombiniz çalışmıyorsa ve suyunuz kapalıysa , kazan sisteminizdeki basıncı kaybedersiniz . Musluklarınızı kontrol edin, evinizin geri kalanında su var mı? Değilse su sağlayıcınıza başvurun.

Termostatı kontrol edin

Kombiniz çalışmıyor ama arızayı hala bulamıyor musunuz? Bir seçenek de varsa termostatınızı kontrol etmek ve açık konumda olup olmadığına bakmak olacaktır. Zaman kontrolü sunan bir sistemse, saatin doğru ayarlandığından emin olun. Kontrol edilecek başka bir şey, termostatın oda sıcaklığının üzerine ayarlanmış olup olmadığıdır.

Kombinin manometresindeki basınç değeri ne olmalıdır?

Bazen kazan suyu basıncı minimum gereksinimlerin altına düşebilir veya maksimum gereksinimin üzerine çıkabilir. Modern kombiler için olağan merkezi ısıtma basıncı ayarı 1 - 1,5 bar'dır, bu yüzden bir basınç sorunu olup olmadığını görmek için kombinizdeki göstergeyi kontrol edin. Kombi basıncını nasıl ayarlayacağınızı ürün kılavuzunda bulabilirsiniz. Basınç seviyesinde sorun yoksa gaz tedarikçinize danışın veya yetkili servislere başvurun.

 

irtibat: info@viessmann.com.tr

nanometre 654x359.png


Daha Fazla Bilgi

Diğer Blog Yazılarımız

Her hafta yeni bir blog yazısı yayınlıyoruz. Daha önce yayınlanmış blog yazılarımıza bıradan ulaşabilirsiniz.

Sayfaya git

Isıtma & Soğutma hakkında SSS

Burada Viessmann ısıtma sisteminiz ve genel olarak ısıtma, havalandırma ve enerji tasarrufu konuları hakkında en sık sorulan soruları ve cevaplarını bulacaksınız (Bild: © 35mmf2 / Shutterstock.com).

Sayfaya git

Ücretsiz Danışmanlık & Keşif

Viessmann'ın bir ısıtma veya sistem çözümü hakkında uzman tavsiyesi ister misiniz? Online formumuzu doldurmanız yeterli.

Şimdi danışın