Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Düzenli Bakım Sayesinde Klimanız Sorunsuz Çalışsın

Klimalar, sıcak yaz günlerinde yaşam alanlarında hoş bir serinlik sağlar. Oda sıcaklığını ayarlamanın yanında iç ortamın nemi de klimalar tarafından ayarlanabilir. Bununla birlikte, klimaların düzgün çalışmaya devam etmesini ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla yetkili servisler tarafından düzenli bakım yapılması önerilir. Klima bakımının faydaları, süreci, ideal zamanlaması ve maliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Verimli performans için düzenli klima bakımı

Klimanızın düzenli bakımı, verimli ve güvenli çalışmasını sağlar. Klimalar son teknoloji ürünleridir; düzgün çalıştıklarından ve klimanın ana bileşenlerinde performans kaybı olmadığından emin olmak için, bakım yaparken üreticinin özel yönergelerine uymanız ve bir yetkili servis çağırmanız önemlidir. Düzenli bakım şunları sağlar:  

Yüksek verimlilik ve performans: Filtrelerdeki kir, klimaların aynı performansı korumak için daha fazla enerji kullanmasına neden olabilir. Düzenli bakım, işletme maliyetlerinde olası bir artışı önlemenize yardımcı olur.

Daha iyi hava kalitesi: Temiz filtreler toz, kir ve bakterileri etkili bir şekilde tutarak evinizdeki hava kalitesini artırır.

Uzun kullanım ömrü: Klimanızın düzenli bakımı, olası sorunları erken aşamada tespit etmenize ve pahalı onarımlardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Daha fazla güvenlik: Bakım sırasında elektrikli bileşenlerin kontrol edilmesi olası güvenlik risklerini en aza indirir.

 

Genel klima bakım adımları

Kesin bakım gereksinimleri klima tipine ve üreticisine bağlı olarak değişir. Yetkili servisler, profesyonel klima bakımı sırasında aşağıdaki işleri gerçekleştirir:

 

Filtre temizleme/değiştirme
Soğutucu akışkan seviyesi ve sistem kontrolleri
Elektrik ve kablo tesisatının kontrolü
Kondenser ve evaporatörlerin temizlenmesi
Genel performansın test edilmesi
Bakım işlemlerinin denetim defterinde belgelenmesi

Filtre temizliği veya değişimi: İyi hava kalitesi ve sorunsuz hava akışı sağlamak için yetkili servis klima filtrelerini inceler ve temizler. Filtrelerin periyodik aralıklarla değiştirilmesi gerekebilir.

Soğutucu akışkanın kontrol edilmesi: Klimanın düzgün soğutma yaptığından emin olmak için yetkili servis, soğutucu akışkan sistemini sızıntılara karşı inceler ve soğutucu akışkan seviyesini kontrol eder. Gerekirse soğutucu akışkan doldurulur.

Elektrik ve kablo tesisatının incelenmesi: Yetkili servis, her şeyin çalıştığından ve herhangi bir güvenlik riski olmadığından emin olmak için klimanın elektrik bağlantılarını, anahtarlarını ve sigortalarını inceler.

Kondenserlerin ve evaporatörlerin temizlenmesi: Yetkili servis, performansı etkileyebilecek kiri ve tozu gidermek için kondansatörleri ve evaporatörleri temizler.

Genel performansın test edilmesi: Yetkili servis klimanın işlevini test eder, sıcaklık seviyesini ölçer ve çalışma sesini ve durumunu kontrol eder.

Kayıt tutma: Klimaya bakım yapıldıktan sonra, yetkili servisi yapılan bakım çalışmalarını kaydederek, belgeler.

 

Klimanın bakımını ne sıklıkla yaptırmalıyım?

Genel bir kural olarak, bir klimaya yılda bir kez bakım yaptırılması önerilir. Ancak, bakımın tam sıklığı üzerinde çeşitli faktörlerin etkisi vardır. Optimum bakım aralığı klimanın türüne, modeline, üreticisine, kullanım ömrüne ve ortam koşullarına bağlı olarak değişebilir. Özel kullanım için olan ve 3 kilogramdan az soğutucu akışkanla çalışan klimalar için yılda bir defa bakım yapılması yeterlidir.

Klima bakımı için en uygun zaman

Klimalara yılın herhangi bir zamanında bakım yapılabilir. Sıcaklık arttıkça klimanızı daha sık kullanacağınız için sıcak mevsim başlamadan önce bakım yapılması önerilir. Bu, klimanızın en iyi şekilde çalışmasını ve kullanmaya başlamadan önce olası sorunların çözülmesini sağlayacaktır. Bakım ne zaman yapılırsa yapılsın, klimanızı düzenli olarak kontrol etmeniz ve büyük hasarlardan kaçınmak için küçük sorunları derhal ele almanız önerilir.

Klima bakım maliyetleri

Klimanızın bakım maliyeti yaşına, boyutuna, konumuna ve türüne bağlı olarak değişecektir. Bakım sırasında ek onarımların gerekli olduğu tespit edilirse, maliyetler buna göre değişebilir.

Kendi başınıza üstlenebileceğiniz görevler

Klimanız üzerinde bazı temel bakım işlemlerini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, klimanızda harici hasar olup olmadığını kontrol edebilir ve yoğuşma suyu deposunu boşaltabilirsiniz. 

 

Klimanızı temizlemenin en iyi yolu:

  • Klimanızın güç kaynağıyla bağlantısını kesin

  • Dış parçaları yumuşak bir bezle temizleyin

  • Kapağı açın ve filtereyi çıkarın

  • Filtreyi elektrikli süpürge kullanarak temizleyin.

  • Filtreyi tekrar klimanın içine doğru şekilde yerleştirin

  • Klimayı güç kaynağına yeniden bağlayın

Klimaya zarar vermemek için temizleme işlemi sırasında kullanım talimatlarına uyun. Karmaşık ve teknik bakım işlerinin bir uzman bir yetkili servise bırakılması gereklidir. 

 

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar