Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Daha Güvenli Ve Verimli Çalışma İçin Fotovoltaik Sistemlerde Bakım

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Klasik bir ısıtma sisteminin veya komple çözümün bakımı sorgulanmaz, sadece bunun bir parçasıdır. Bakım maliyetleri zaten planlamaya dahil edilmiştir. Bir fotovoltaik sistem (kısaca: fotovoltaik veya PV sistemi) için bu henüz bu kadar kesin bir şekilde belirlenmemiştir. Bunun bir nedeni, bir PV sisteminin ana bileşeni olan güneş modüllerinin uzun ömürlü olmasıdır. Bununla birlikte, bakım işe yarar. Bunun nedeni, bir güneş enerjisi teknisyeninin sistemin tüm bileşenlerini, bağlantıları kontrol etmesi ve gerekirse belirli bileşenleri değiştirmesidir. Bu, tüm sistemin uzun ömürlülüğünü artırır, güvenli çalışma ve ayrıca sürekli yüksek verim sağlar. Bu kılavuzda, hangi özel bakım çalışmalarının söz konusu olduğunu, ne kadar düzenli yapılması gerektiğini, faydalarının neler olduğunu ve ne gibi maliyetler beklemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bir fotovoltaik sistemin bakımı sırasında neler yapılır?

Bakım çalışması temel olarak modüller, kablolar ve hatlardan invertörlere ve güç depolama ünitesine kadar tüm unsurların görsel olarak incelenmesini içerir. Sistemin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin yanı sıra, zayıf noktaları ve kusurları tespit etmek de önemlidir. Uzman şirket, tüm küçük hasarları doğrudan yerinde ve yedek parçaların mevcudiyetine bağlı olarak bir bağlantı randevusunda derhal onarır. Küçük hasar veya kusurlar arasında, örneğin, serbestçe sürtünmüş, gözenekli kablo kılıfları veya gevşek vida bağlantıları veya terminaller bulunur. Modüllerin kendilerine özel önem verilmektedir. Termografik görüntüler sıcak noktaları ve kusurları tespit etmek için kullanılır. Uzman şirket ayrıca camın kırılmasına neden olabilecek gerilimleri de arar. Ayrıca, PV aşırı gerilim korumasının yanı sıra montaj sistemi ve çatı konstrüksiyonu da kontrol edilir. Son bir adım da yazılımın kontrol edilmesidir. Kısaca, uzman sahada aşağıdaki bileşenlere bakar:

  • Modüller

  • Montaj ve çatı konstrüksiyonu

  • Kablolar ve bağlantılar

  • İnvertör

  • Aşırı gerilim koruması

  • Güç depolama

  • Yazılım

Bakım ne sıklıkla yapılmalıdır ve bakım yükümlülüğü var mıdır?

Prensip olarak, özel sistem sahipleri için yasal bakım yükümlülüğü yoktur. Ancak, bu ticari olarak kullanılan sistemler için geçerlidir. Sisteminize bakım yaptırıp yaptırmamak size bağlıdır. Bakım aralığı da bireysel bir karardır. DIN VDE 0105-100 (Elektrik sistemlerinin işletimi) her dört yılda bir düzenli bakım yapılmasını önermektedir. Fotovoltaik sistemin gerçekte ne sıklıkta bakıma alınması gerektiği çeşitli faktörlere bağlıdır. Aşağıdaki açıklamalar sadece yol gösterme amaçlıdır. En iyisi yerel uzman şirketinize danışmaktır.

  • Saha koşulları - Diğer şeylerin yanı sıra, çevreden gelen kirlilik gibi çevresel etkiler de rol oynar. Yakınlarda trafiğin yoğun olduğu yollar, büyük şantiyeler veya hayvanların bulunduğu çiftlikler, verimli çalışmayı sağlamak için uzman şirket tarafından daha sık temizlik ve bakım gerektirir. Binanın türü de bir rol oynayabilir. Bu, bir kusur durumunda ortaya çıkabilecek tehlike potansiyeli ile ilgilidir.

  • Sigorta - Bazı sigorta sağlayıcıları düzenli bakım gerektirir. Aksi takdirde, bir hak talebi durumunda, sigorta şirketinin masrafları karşılamayacağını beklemelisiniz.

  • Kurulum - Eğim açısı çok önemlidir. Eğim açısı 20 dereceden fazla olan tesisatlar iyi bir kendi kendini temizleme etkisine sahiptir. Toz ve kir düzenli olarak yağmurla yıkanır. Düz montajlı modüller söz konusu olduğunda, belirli koşullar altında daha fazla kir birikebilir. Burada da konum belirleyicidir.

Optimum aralık, modüllerin ve diğer bileşenlerin temizlenme yönüne büyük ölçüde bağlıdır. Toz ve kir her yere yerleşir ve küçük kusurları ağırlaştırabilir veya sistemin verimini etkiler. Bu nedenle temizlik uzman bir firma tarafından düzenli olarak yapılmalı veya bakım sırasında talep edilmelidir.

Özet olarak bakımın avantajları

PV sistemleri uzun hizmet ömürleri nedeniyle az bakım gerektirse de, birkaç yıl sonra performansları kesinlikle düşer. Bunun nedenlerini bir önceki bölümde göstermiştik. Verim kaybı genellikle fark edilmez çünkü bu süreç çok yavaş gerçekleşir. Uzun vadede sürekli olarak verimli çalışmasını sağlamak için fotovoltaik sistemin bakımının yapılması önerilir. Performans üzerindeki olumlu etkilere ek olarak, tek tek bileşenlerin ve tüm sistemin hizmet ömrü artar. Ayrıca, kusurlar erken bir aşamada tespit edilebilir. Bu da hasar oluşumuna karşı koruma sağlar ve kusurlu münferit bileşenlerden kaynaklanan arıza veya yangın potansiyelini en aza indirir.

FV sistem için bakım maliyetleri

Fotovoltaik bakım maliyetleri çeşitli faktörlere bağlıdır. Sistemin büyüklüğü ve gereken çaba belirleyici faktörlerdir. İkincisi, çok sayıda onarım yapılması gerekip gerekmediğine, belirli münferit parçaların ek bakım gerektirip gerektirmediğine ve yerin özel özelliklerinin dikkate alınması gerekip gerekmediğine bağlıdır. Bu nedenle genel bir miktar belirtmek mümkün değildir. En iyisi uzman şirket ile önceden bir takas anlaşması yapmaktır. Gerçek bakım tarihinden önce onarımların fiyatlandırılması ve takip randevuları hakkında görüşün. Ancak, seyahat masraflarını ve uzman ustaların çalışma saatlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Genellikle modüllerin temizliği için ayrı ayrı rezervasyon yaptırmanız ve buna göre ödeme yapmanız gerekir. PV sisteminin düzenli bakımına karar verirseniz, bakım sözleşmesi faydalı olacaktır. Bu genellikle daha ucuzdur ve sizi her seferinde yeni bir uzman şirket aramak zorunda kalmaktan kurtarır.

Viessmann Strom'dan bir fotovoltaik sistem kiralarsanız, bakım çalışmaları ödediğiniz aylık tutara dahildir.