Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Kalorifer ses çıkarıyor - örnekler, nedenleri ve önlemler

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Hidroliklerdeki hava gibi arızalar ısıtma sisteminin ses çıkarmasına neden olabilir. Gürleme, fışkırma, ıslık veya uğultu gibi en yaygın ısıtma sesleri birbirinden kolayca ayırt edilebilir. Bir ısıtma yüklenicisi sorunu gürültüden tanımlayabilir veya en azından olası nedenleri daraltabilir. Rehberimiz, nedenlerin neler olduğunu ve kendi başınıza neler yapabileceğinizi açıklamaktadır.

Viessmann açıklıyor: Isıtma sistemi ses çıkarıyor

Isıtma sistemi sesleri konusunda kendi başınıza yapabilecekleriniz

Dikkat çekici ısıtma sesleri, ısıtma sisteminin münferit bileşenlerinin doğru ayarlanmadığını veya düzgün çalışmadığını gösterebilir. En kötü ihtimalle, hızlı bir şekilde onarılması gereken bir arıza söz konusudur. Bununla birlikte, ısıtma sisteminden gelen akış sesleri ve su sesleri belirli parametreler dahilinde normaldir. Sonuçta boruların içinden sıcak su akmaktadır. Bu nedenle, bir sorun olup olmadığını değerlendirmek önemlidir. Eğer öyleyse, bir ısıtma mühendisinin uzmanlığı şarttır. İdeal olarak, sistem sahipleri öncelikle ısıtma sistemini kuran ısıtma yüklenicisine sormalıdır.

Isıtma sisteminden ne tür sesler geliyor?

Zararsız çalışma seslerini kritik olanlardan ayırt edebilmeniz için, aşağıdaki bölümde en yaygın ısıtma seslerini listeledik. İlgili nedenler deneyime dayanmaktadır. Bilgilerin her durumda doğru olacağı garanti edilmez. Şüpheniz varsa, gürültüyü bizzat dinleyecek bir ısıtma yüklenicisine danışın.

Bu veya benzeri su sesleri durumunda, muhtemelen ısıtma sisteminde hava vardır. Radyatörün havası alınmalıdır. Bunu bir ısıtma mühendisi olmadan da kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey su tutacak bir kap, bir bez parçası ve bir yapı marketten ya da uzman bir mağazadan satın alabileceğiniz hava alma anahtarıdır. Her şeyi bir araya getirdikten sonra, radyatörlerinizin havasını almak için aşağıdaki adım adım talimatları izleyin.

Adım adım: Isıtma sisteminin havasını doğru şekilde alma

1. Isıtma devresi pompasını kapatın
2. Tüm termostatları açın
3. Altına bir bez yerleştirin veya etrafına sarın
4. Hava tahliye anahtarını hava tahliye vanasına yerleştirin (genellikle termostatın karşısındaki tarafta) ve kabı bunun altında tutun
5. Yavaşça çevirin ve havanın çıkmasını sağlayın
6. Su tahliye vanasını kapatın.Su çıkar çıkmaz hava tahliye vanasını kapatın
7. Isıtma devresi pompasını yeniden çalıştırın
8. Su basıncının yeterli olduğundan emin olun: gerekirse, bölgesel su kalitesine bağlı olarak VDI 2035 uyarınca sistemi dolduracak bir ısıtma yüklenicisine başvurun

Isıtma sisteminden belirgin bir fışkırma sesi geliyorsa, sirkülasyon pompası büyük olasılıkla çok yükseğe ayarlanmıştır. Bu, sistemden çok fazla su aktığı anlamına gelir. Borulardaki fışkırma sesi de buna bağlı olarak daha yüksektir. Uygun ayar, ısıtma sisteminin talebine bağlı olarak değişir. Bu nedenle her zaman bir yükleniciye başvurulmalıdır.

Yenileme çalışması mı yaptınız? Bunun sonucunda evinizin ısı ihtiyacı değiştiyse, ısıtma yüklenicisi genellikle hidronik dengeleme yapacaktır. Hidronik dengeleme sırasında ısıtma mühendisi, evdeki ısı dağılımının doğru olduğundan emin olmak için tüm ısıtma sistemini kontrol eder. Bu aynı zamanda rahatsız edici fışkırma sesini de ortadan kaldırabilir.

Radyatörlerden ya da duvardan gelen tıkırtı ya da çatırtı sesleri birçok kişi üzerinde başlangıçta rahatsız edici bir etki yaratır. Aslında bunun nedeni genellikle sıcak su boruları için kullanılan braketlere kadar uzanabilir. Sıcak su boruların genleşmesine neden olur. Eğer duvar askılarında bunun için yeterli alan yoksa, bu durum ürkütücü seslere neden olabilir. Bu durumda, bir ısıtma yüklenicisi braketleri değiştirmeli ve/veya su borularını yeniden izole etmelidir.

Borular gerilimsiz monte edilmemişse ısıtma sistemi de çatlama sesleri çıkarabilir. Genellikle zor olan ilgili yeri belirleme görevi bir ısıtma yüklenicisi tarafından üstlenilmelidir. İdeal olarak, "çatırtı" sorununa yönelik sürdürülebilir ve etkili çözümü de bileceklerdir.

Isıtma sistemi vuruntu sesleri çıkarıyorsa, eksik veya yanlış ayarlanmış bir taşma valfi de buna neden olabilir. Eski sistemlerde, ısıtma sistemindeki aşırı basınçtan sorumlu olabilir. Bir ısıtma yüklenicisi çağırın. Sirkülasyon pompasının üzerinde bulunan vanaya daha yakından bakacak ve gerekirse yeniden ayarlayacaklardır.

Isıtma sisteminden gelen uğultu sesi genellikle doğrudan termostatik radyatör vanasında meydana gelir. Bu durumda, ısıtma devresi pompası muhtemelen çok yükseğe ayarlanmıştır ve termostat açıldıktan sonra uğultu sesleri üretir. Isıtma sistemi hidronik balanslama ile iyi ayarlanmışsa ancak yine de uğultu yapıyorsa, bunun nedeni eski bir ısıtma devresi pompası olabilir. Bir ısıtma yüklenicisi kesin nedeni belirleyecek ve eskimiş veya kirlenmiş bileşenleri değiştirecek veya temizleyecektir.

Teknik arızalar gürültüye neden olur - ve maliyetlere!

Isıtma sesleri tek başına rahatsız edici olsa da, altta yatan teknik arızalar gerçek maliyetlere neden olabilir. Arızalı veya yanlış ayarlanmış bir ısıtma sistemi gereğinden fazla enerji tüketir. Bu sadece ısıtma maliyetlerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda kaynakları da israf eder. Bu nedenle, olası nedenler kontrol edilmeli ve her durumda ortadan kaldırılmalıdır.

Isıtma hiç ses çıkarmadığında

Yumuşak çalışma sesleri her ısıtma sisteminin bir parçasıdır. Sonuçta, su bir ısıtma devresinin etrafında hareket etmektedir. Bir brülörün çalıştırılması bile tamamen sessiz değildir. Örneğin, gaz kazanınız tamamen sessiz kalıyorsa, bu sistemin çalışmadığını veya başlatılamadığını gösterebilir. Bu durum en geç ısıtma ısınmadığında ortaya çıkar. Kural olarak, sistem ekranda ilgili bir arıza da bildirir. Her durumda, ısıtma sisteminin kontrol edilebilmesi ve onarılabilmesi için mutlaka bir ısıtma yüklenicisine başvurmalısınız.

Isıtma seslerinde kiracılar için ipuçları

Bir kiracı olarak sizin için, ısıtma gürültüsünü durdurmaya yönelik önlemlerin çoğu muhtemelen uygulanabilir değildir. Çoğu kiralık dairede, kazana erişim garanti edilmez. Bu nedenle, bir kiracı olarak, yukarıda belirtilen ısıtma sesleri meydana gelirse ev sahibiyle iletişime geçmek en iyisidir. Ev sahibi, nedenlerini gidermek için kiracıları tarafından sağlanan gözlemlere, kayıtlara ve belgelere güvenir. Tesisatçılar için daireye erişim de kiracı ile anlaşarak mümkün olmalıdır.