Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Radyatörlerin değiştirilmesi: profesyonel önlemler

Ücretsiz danışmanlık talep edin
Resim: © RossHelen / Shutterstock.com

Hasarlı, eski veya verimsiz radyatörlerin değiştirilmesi gerektiği inkar edilemez. Ancak bir ısıtma sistemi tesisatçısı tarafından hazırlık ve değiştirme tam olarak nasıl yapılır? Uygun yeni radyatörleri seçerken neler önemlidir? Ve maliyetler nelerdir? Ayrıca, radyatörlerin gerçekten değiştirilmesi gerekip gerekmediği sorusu her zaman kesin olarak yanıtlanamaz. Yıllar geçse de radyatörler genellikle çalışmaya devam eder. Ancak, değiştirilmeleri için iyi nedenler ve diğer birçok sorunun yanıtları bu kılavuzda bulunabilir.

Radyatörlerin değiştirilmesini gerektiren nedenler ve sebepler

Başlangıçta genellikle şu soru sorulur: Radyatörlerimi değiştirmem gerekir mi? Sızıntılar, paslanmış noktalar veya diğer bariz kusurlar dışında, eski radyatörleriniz ... kontrol edilmeden çalışmaya devam ediyorsa bu soruya her zaman evet yanıtı verilebilir.

 • Isıtma sistemi modernizasyonu veya enerji tasarrufu sağlayan bir yenilemeden sonra kontrol edilmeden çalışmaya devam ediyorsa. Genellikle artık yeni kazanın (modernize edilmiş bina) ısıtma talebini karşılamıyorlar ve farklı boyutlarda ısıtma yüzeylerinin yanı sıra farklı bir su talebine sahipler.
 • Daha düşük akış sıcaklıkları ile çalışan ısı pompası veya solar termal sistem gibi yeni kurulan ısı jeneratörü ile artık eşleşmez.
 • Gereksiz yere kötü bir oda iklimi yaratır ve muhtemelen soğuk zeminlere neden olur.
 • enerji tasarrufu sağlayan modernizasyon/yalıtım sonrasında artık uygun olmayan yerlere, örneğin ısının binanın dışına kaybedildiği ısı köprüleri olan soğuk pencere girintilerine monte edilmişse.
 • Radyatörlerin içinde modernize edilmiş ısıtma sisteminin verimli ve uygun maliyetli çalışmasını engelleyen kireç ve kalıntı birikintilerinin olması.

Eski radyatörleri yeniden boyamak ne zaman yeterlidir?

Radyatörlerin bir süre daha işlevsel kalacağı gösterilmişse, değiştirmeye alternatifler vardır. Münferit durumlarda, radyatörleri yeniden boyamak veya yeniden kaplamak bir seçenek olabilir. Aşağıdaki durumlarda eski radyatörleri çalışır durumda tutmak için iyi nedenler vardır:

 • ısıtma sistemi modernizasyonunun bir parçası olarak yerden, duvardan veya tavandan ısıtma sistemi kurulduğunda. Eski radyatörler sadece gerektiğinde alan ısıtma sistemini destekler.
 • Radyatörlerin odayı mümkün olan en düşük sıcaklıklarla ısıtmak için yeterince geniş yüzeylere sahip olması, iyi çalışır durumda olması ve yeni ısıtma sistemine uygun bir kontrol ünitesiyle donatılmış olması.

Maliyetler, sübvansiyonlar ve tasarruf fırsatları hakkında en önemli gerçekler

Bir radyatörün değiştirilmesi elbette öncelikle yedek radyatörlerin satın alma maliyetiyle ilişkilidir. Profesyonel olarak gerçekleştirilmesi halinde, montajın yanı sıra eski radyatörlerin sökülmesi ve bertaraf edilmesi için de maliyetler vardır. Fiyat, çeşitli yerel koşullara bağlıdır. Bunlar arasında radyatör tipi, gerekli ısıtma yüzeylerinin sayısı ve ısıtılacak odaların yanı sıra işin karmaşıklığı da yer alır. Üzerinde anlaşılan hizmet kapsamına bağlı olarak, ısıtma sistemi kurucusu hidronik dengeleme ve düzenli bakım gibi başka hizmetler de sunacaktır. Açıklanan tüm işler durumdan duruma değişir, bu nedenle radyatörlerin değiştirilmesi için sabit bir fiyat teklif etmek imkansızdır. Viessmann ticari ortak arama üzerinden bağlayıcı olmayan bir uzman danışmanlığı talep edin ve kişisel gereksinimlerinize göre uygun bir teklif hazırlayacak bir ısıtma sistemi montajcısı ile iletişime geçin.

Radyatörlerin değiştirilmesiyle enerji tüketiminin ve ısıtma maliyetlerinin azaltılması

Radyatörleri değiştirerek maliyetten tasarruf etmek için, yeni radyatörlerin boyut ve performans açısından oda gereksinimlerine doğru bir şekilde uyması gerekir. Bu, kişisel enerji ve ısı talebinizin hesaplanmasını içerir ve diğer şeylerin yanı sıra evin içindeki enerji koşullarına bağlıdır.

Gerekli hesaplamalar, bireysel parametrelere aşina olan bir uzman tarafından yapılmalıdır. Ara sonuç olarak, gerekli ısı yükünü belirlerler. Nihai sonuç, radyatörlerin kilovat saat cinsinden ihtiyaç duyduğu ısıtma gücüdür.

Yeni radyatörlerin kurulumu için hibeler ve sübvansiyonlar

Bu hizmetleri, enerji danışmanlığının bir parçası olarak devlet finansmanı yoluyla sübvanse ettirebilirsiniz. Almanya'da, özel enerji planlaması için uygun maliyetlerin yüzde 50'sine kadar bir hibe mevcuttur. Buna ek olarak, ticaret hizmetleri vergiden düşülebilir. Bu durumda, sübvansiyon yıllık maksimum 6000 avronun yüzde 20'sine denk gelmektedir.

Bununla birlikte, düşük sıcaklıklı radyatörlerin montajı, Enerji Verimli Binalar için Federal Fon (BEG) aracılığıyla yüzde 20'ye varan bir hibe ile ısıtma sistemi optimizasyonu olarak da sübvanse edilebilir. Aynı şekilde, bu tür radyatörler bir ısıtma sisteminin modernleştirilmesi sırasında uygun çevresel önlemler olarak da kabul edilir.

Resim: © Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Rahat bir ev için doğru radyatör seçimi

Görünüm ve tipin yanı sıra, ısının yayılma şekli de doğru radyatör için özellikle önemlidir. Bu, radyasyon veya konveksiyon şeklinde olabilir. Soğuk iç mekan havası konveksiyonla ısıtılır. Radyant ısı ise katı cisimler veya yüzeylerle karşılaştığında hissedilir. İnsanlar doğal olarak radyan ısıyı daha hoş olarak deneyimler. Bu nedenle yayılan ısıda yüksek oranda radyasyon olması genellikle daha konforlu bir eve yol açar. Ancak konveksiyon ısısının da avantajları vardır. Örneğin, hava katı bir yüzeyden daha hızlı ısınır, böylece sıcaklık daha hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı ayarlanabilir.

Çoğu modern radyatör, değişen oranlarda hem radyant ısı hem de konveksiyon ısısı yayar. İhtiyaçlarınıza en uygun karışımı bulmak için ısıtma sistemi tesisatçınızla artıları ve eksileri hakkında konuşun.

Hangi oda için hangi ve kaç radyatör?

Gereken gerçek radyatör gücü sadece radyatörün türüne değil, aynı zamanda örneğin banyoya mı yoksa oturma odasına mı monte edileceğine de bağlıdır. Deneyimli bir yüklenici ısı yükü hesaplaması yaparken bu ve diğer faktörleri dikkate alacaktır. Bu, ilgili odanın boyutu ve yönü ile birlikte binanın enerji durumunu ve oda için düşünülen radyatörün çıkış aralığını içerir. Böyle bir hesaplamanın sonucu, watt cinsinden çıkışın belirlenmesidir. Sahadaki çok sayıda etki nedeniyle belirli odalara veya oda boyutlarına genel değerler atamak mümkün değildir. Önceden genel bir bakış elde etmek için genel kurallar vardır. Ancak, radyatörlerinizin güvenilir bir şekilde planlanmasını sağlamak için, bu işlem bir profesyonel ile birlikte yapılmalıdır.

Bir bakışta radyatör çeşitleri

Radyatörlerinizi değiştirmeye karar verdiğinizde, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir radyatör yelpazesi vardır. Viessmann Vitoset radyatör serisine genel bir bakış için aşağıdaki bağlantıları kullanın veya doğrudan ilgili ürün grubuna gidin:

Radyatör değişimi hakkında sıkça sorulan sorular

Radyatör değişimi ile ilgili temel konular yüklenici tarafından açıklığa kavuşturulacaktır. Buna ek olarak, değiştirme siparişinizi vermeden önce yanıtlanmasını istediğiniz bazı sorular olabilir. Radyatörlerinizi değiştirmeye karar verdiyseniz, burada sıkça ortaya çıkan bir dizi spesifik öğe bulunmaktadır.

Profesyonel söküm ve montaj için gereken süre önemli ölçüde değişebilir. Bu süre, bağlantıların konumu ve sayısı, vanalar ve diğer bağlantı parçaları dahil olmak üzere birçok şeye bağlıdır. Benzer şekilde, hangi tip radyatöre geçtiğiniz ve yeni teknolojinin eskisine kıyasla ne kadar karmaşık olduğu da önemlidir. Kural olarak, bu nispeten hızlı bir önlemdir. Şüpheniz varsa, ısıtma sistemi tesisatçınıza değişimin ne kadar süreceğini sorun ve iş için ne kadar zaman planlanması gerektiğini öğrenin.

Radyatörlerinizi değiştirmek için bir ısıtma sistemi tesisatçısını görevlendirirseniz, elbette eski radyatörleri de atacaklardır. Bu şiddetle tavsiye edilir. Eski radyatörlerin ağırlığı 20 kg'a kadar çıkmakla kalmaz, aynı zamanda hurda metal olarak sınıflandırılırlar ve uygun şekilde imha edilmeleri gerekir. Bunun için radyatörlerin tamamen temizlenmesi ve boşaltılması gerekir. Yeniden kullanılabilir metaller daha sonra birbirinden ayrılabilir ve geri dönüştürülebilir. Aksi takdirde, özel olarak imha edilmesi nakliye masraflarına ve muhtemelen yerel atık toplama noktasındaki ücretlere neden olacaktır.

Yeni radyatörler yerine yerden ısıtma sistemi kurmaya karar verdiyseniz, birçok avantajı dört gözle bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, böyle bir yerden ısıtma sisteminin ancak bina enerji verimli bir modernizasyondan geçtikten sonra düşünülebileceği unutulmamalıdır. Aksi takdirde, düşük maliyet-fayda oranı nedeniyle bu önlem kârlı olmayacaktır.

Havlu raylı radyatör doğal olarak "geleneksel" banyo radyatöründen farklı boyutlara sahiptir ve bu da elbette bir müteahhit için sorun değildir. Ek bir elektrikli ısıtma kartuşunun takılması, banyonuzun birkaç derece daha sıcak olmasını isteyebileceğiniz ancak tüm ısıtma sistemini açmak istemediğiniz serin yaz günlerine de sizi hazırlayacaktır. Elektrikli banyo radyatörü taktırma seçeneği de vardır. Bu durumda, elektrik maliyetlerini planlamanıza dahil edin.

Alman kira hukukuna göre, kiracılar binanın inşa edildiği tarihte geçerli olan teknik standardı bekleyebilirler. Federal Yüksek Mahkeme'ye göre bu durum radyatörler de dahil olmak üzere ısıtma sistemi için de açıkça geçerlidir. Eğer bu sistem sözleşmeye uygunsa, yani görüldüğü gibiyse, ev sahibinin harekete geçmesi gerekmez. Buna göre, eski bir ısıtma sistemi, modernizasyon veya hatta kira indirimi taleplerini haklı çıkarmaz. Sistem verimsiz çalışsa veya binanın geri kalanı daha önce modernize edilmiş olsa bile.

Bununla birlikte, ev sahibinin modernizasyon yükümlülüğü, yukarıda bahsedilen EnEV uyarınca 30 yıl sonra değiştirme yükümlülüğünü de içerir. Ev sahibinin mali sorumluluğunda olan komple değişimden bağımsız olarak, radyatörler de dahil olmak üzere ısıtma sisteminin bakım ve servisinden ev sahibi sorumludur. Buradaki kriterlerden biri ısıtma gücüdür. Bu, yaşam alanlarında minimum 20 santigrat derece sıcaklığa izin vermelidir.

 • ses çıkarıyor mu?
 • sadece üst kısmı mı ısınıyor veya düzensiz mi ısınıyor?
 • hiç ısınmıyor mu?
 • Yüksek ısıtma maliyetleriyle mi çalışıyor?

Bu durumlarda, başlangıçta alınması gereken ve başarıya götürebilecek başka önlemler de vardır. Bunlar arasında ısıtma sisteminin havasının alınması ve hidronik dengeleme yer alır. Radyatörler hiç ısınmıyorsa, sistem basıncı çok düşük olabilir. Bu durumda ısıtma suyunun doldurulması gerekir. Ayrıca, vanalar, borular ve diğer kritik yerler tıkanma ve kirlenme açısından düzenli olarak kontrol edilmelidir. Isıtma maliyetlerinin aşırı yüksek olması durumunda, termostatların programlanabilir veya akıllı termostatlarla değiştirilmesi faydalı olabilir.

Radyatörler ve kazanlar birlikte monte edilmişse, cevap tüm sistemin yaşına bağlıdır. Değiştirmeyi düşünmeye başlamanız gereken yaş hakkında internette dolaşan çeşitli ayrıntılar vardır. Yaklaşık 15 yıllık çalışma bir kılavuz olarak kabul edilir. Almanya'daki birçok ısıtma sistemi bundan daha eskidir. Alman Enerji Tasarrufu Yönetmeliği'ne (EnEV) göre, 30 yıldan eski sabit sıcaklık kazanlarının değiştirilmesi gerekir. Teknik açıdan bakıldığında, radyatörlerin de en geç bu tarihe kadar değiştirilmesi tavsiye edilir.

Daha önce de açıklandığı gibi, bir ısıtma sisteminin bu kadar uzun bir süre sonra modernize edilmesi enerji koşullarını önemli ölçüde değiştirir ve eski radyatörler artık yeni sistem için uygun olmayacaktır. İşletme teknik olarak hala mümkün olsa da, ekonomik ve ekolojik açıdan genellikle artık tavsiye edilmez.

Radyatörlerin hizmet ömrü hakkında genel bir açıklama yapmak esasen imkansızdır. Değerler 40 yıllık çalışma ile 20 yıl arasında değişmektedir. Çok uzun çalışma süresinin bir sonucu olarak boru tesisatının kirlenmesi gibi faktörlerin de etkisi vardır, bu nedenle eski radyatörlerinizi çalışır durumda tutmaya devam edip edemeyeceğinize ilişkin nihai karar yükleniciye bağlıdır.