Hava Kirliliği Neden Olur?

Dünyanın dört bir yanında farklı şehirlerde yaşayan insanlar kirli havaya maruz kalmakta. Hava kirliliği seviyeleri şehirlere göre oldukça fazla değişkenlik gösterebiliyor. Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 kentten 8’i Türkiye’de. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre Avrupa genelinde büyük şehirler değerlendirildiğinde ise İstanbul birinci sırada...

Hava kirliliği konusu açıldığında, aklımıza bu verilerle beraber genellikle dış ortam hava kirliliği geliyor. Ancak iç mekânlarda, gözümüzle görebildiğimizden çok daha fazlası bulunuyor.

İç mekanlarda soluduğumuz hava, büyük ölçüde insan faaliyetleri tarafından üretilen çeşitli kirleticiler içerir. İnce toz gibi dışarıdan gelen kirleticilerin yanı sıra fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirleticiler de vardır: sigara dumanı, mum ve tütsü kullanımı, deterjanlar, boyalar, solunum ve terleme ile havaya karışan kirleticiler. Biriken ve düzgün bir şekilde bertaraf edilmezse sağlığımızı tehlikeye atma riski taşıyan parçacıklar ve moleküller üretir.

Özellikle son dönemde zamanımızın büyük kısmını kapalı ortamlarda geçirdiğimiz düşünüldüğünde yaşadığımız, soluduğumuz havadaki toza, alerjenlere ve maruz kaldığımız sıcaklığa kadar her şeyin sağlığımızda hayati bir rolü bulunuyor.

Temiz hava bir hazinedir! HL-OP-15 hava temizleyicileri ile derin bir nefes alın.

Hava kalitesinin sağlığımız ve konforumuz üzerinde doğrudan etkisi vardır. Dışarı çıktığımızda soluduğumuz hava kalitesi çoğu zaman olması gerekenden çok daha düşüktür. Alerji ve solunum yolu hastalıklarının nedenlerinin başında gelen hava kirliliği sağlığımızı olumsuz etkiler. Küçük çocuklar ise bu durumdan yetişkinlerden daha çok etkilenmektedir. Neyse ki, en azından evimizde soluduğumuz hava kalitesini yükseltmek elimizde. Şimdi, Viessmann'ın yeni hava temizleyicileri sayesinde, ormanlık alanlar veya sahil bölgelerindekine benzer bir atmosferin tadını çıkarmak mümkün. Çünkü eşsiz OxyFrish teknolojisi sayesinde hava % 99,98‘e kadar temizlenebilmektedir.


hl-op-15_654x359.png

Evde Doğal Ortama Benzer Bir Atmosfer Yaratın!

HL-OP-15 hava temizleyici, 40 m2'ye kadar olan odalar için mükemmel bir çözüm olacaktır. Ürünün sayısız avantajı arasında, bir fotokatalitik filtrenin kullanımı sayesinde, yalnızca toz ve alerjenlerin değil; aynı zamanda dumanın ve hoş olmayan kokuların da etkili bir şekilde ortadan kaldırılmasına olanak tanıyan 6 aşamalı bir filtreleme sistemi bulunmaktadır. Bu model aynı zamanda, fan hızını azaltan ve böylece cihazın daha sessiz çalışmasını sağlayan OTOMATİK ve SESSİZ işlevlerine de sahiptir. Hava temizleyici, odadaki hava kirliliği seviyesi ve filtrelerin ne zaman değiştirileceği hakkında bilgi veren akıllı bir sensör sistemiyle donatılmıştır.

OxyFrisch + teknolojisi

Ek bir fotokatalitik filtre ile birlikte 5 aşamalı hava filtreleme sistemi, uçucu organik bileşiklerin uzaklaştırılmasını sağlar.

● 4 filtre:

- Ön filtre: havayı tozdan, alerjenlerden, saçtan ve saçtan temizleme işleminin ilk adımı.

- HEPA filtresi (H13): toz, polen, alerjen, küf sporları, dumanın temel filtrasyonu.

- Aktif karbon filtresi: formaldehit, benzen, zararlı gazlar ve istenmeyen kokuların giderilmesi.

- Titanyum dioksit (TiO₂) içeren fotokatalitik filtre: fotokataliz, çeşitli organik kirtürlerini, uçucu organik bileşikleri (VOC) ayrıştırır ve istenmeyen kokuları giderir.

● UV lambası - biyolojik hava temizleme, virüslerin, bakterilerin ve mikroorganizmaların ortadan kaldırılması.
● İyonlaştırıcı - negatif iyonlar üretir, havadaki iyon dengesini düzenler, bu da insan refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve doğal ortamda bulunanlara benzer bir atmosfer yaratır.

hl-op-15-panel_654x359.png

HEPA Filtre Nedir? 

HEPA, High Efficiency Particulate Air'ın kısaltmasıdır. HEPA filtreleri genellikle çok ince fiberglas ipliklerden (bir insan saç telinden çok daha ince!) ve değişen boyutlarda boşluklardan oluşan çok katmanlı bir ağ içinde çeşitli büyüklükteki parçacıkları yakalar. Filtre, pileli ve metal veya plastik bir çerçeve içinde kapatılmış yoğun bir küçük lif tabakasından oluşur.

Hava temizleyicinin fanı havayı filtreye çeker ve partiküller filtrede tutulur. Daha büyük parçacıklar (liflerden daha büyük olanlar) çarpma yoluyla yakalanır (parçacık fibere çarpar), orta ultra ince büyüklükteki parçacıklar yakalanır.

sh-hl-op-15_480x480.png