Çevreyi koruma yükümlülüğü

Üçüncü nesil bir aile şirketi ve uluslararası öncü ısıtma tekniği üreticisi olarak sadece toplumsal sorumluluğumuzu değil, nesillerin geleceklerinin güvenliği için olan sorumluluğumuzu da kabul ediyoruz. Sürdürülebilirlik bağlamında kaynak ve çevrenin korunmasını sağlayan önlemlerin sürekli olarak iyileştirilmesi, şirket felsefemizin önemli bir parçasıdır.  


emas.jpg

Çevre yönetimini uzun bir süreden beri uyguluyoruz.

On yıllardan beri tüm katma değer zinciri boyunca çevreci bir sistem kurmuş bulunuyoruz. Oluşan hasarları sonradan gidermektense, ürün ve süreçlerimizde çevre dostu bir tasarım geliştirmiş bulunuyoruz. Uzun yıllardan beri uyguladığımız çevre yönetimi, çevre politikasının yerine getirilmesini organize edip denetlemektedir.

Çevre politikasından türetilen hedefler devamlı kontrol edilmektedir. Viessmann 1995 yılında Allendorf'taki tüm tesislerini Avrupa çapındaki en katı ekolojik denetleme olan EMAS ile sertifikalandırılmıştır. Almanya çapındaki tüm Viessmann tesisleri ve satış temsilcilikleri DIN EN ISO 14001 sertifikalıdır. Viessmann bu sertifikaya sahip ısıtma tekniği sektöründe ilk ve Federal Almanya'daki ikinci şirkettir.


Yüksek enerji tasarrufu sağlayan çevre dostu ürünler

Henüz üretim aşamasında ''sürdürülebilirlik'' konusuna çok önem veriyoruz. Üretim prosesindeki ham maddelerin kaynakları koruyacak şekilde kullanılmasına dikkat edilmektedir. Kullanım esnasında da ısıtma cihazlarımız yüksek verim ve uzun ömürleri ile öne çıkmaktadır. Viessmann ürünleri kullanım ömürlerini tamamladıklarında uzmanlarca değerlendirilir ve değerli ham maddeler yeniden üretim ve değerli madde döngüsüne kazandırılır.

Viessmann'ın teknolojik yenilikleri ve çevre koruma çalışmaları çok sayıda ödüle sahiptir, bu ödüllere Hessen eyaleti ''Avrupa Çevre Ödülü'' de dahildir. Alman enerji ajansı (dena) tarafından ''Efficiency Plus'' çerçevesinde gerçekleştirilen ısı geri kazanım merkezi ''Energy Efficiency Award" ödülüne layık görülmüştür.
 

auszeichnungen.jpg

nachhaltigkeitspreis.jpg

Sürdürülebilirlik projesi "Efficiency Plus"

Sürdürülebilirlik anlayışımızın temelini iklimin korunması, kaynak verimliliği ve üretim yerinin devamlılığı konularında entegre bir tasarım sunan "Efficiency Plus" projesi oluşturmaktadır. Sadece üretimdeki iş ve malzeme verimliliğini değil, üretici ve tüketici taraflarındaki enerji verimliliğini de yükseltmekteyiz. Sonuç olarak fosil enerjiden % 40 tasarruf ederek, CO2 salınımlarını üçte bir oranda azaltmaktayız. Enerji ihtiyacımız için üretimde oluşan salınımlardan faydalanmaktayız.

Şirketimiz 2009 yılında ''Almanya'daki En Sürdürülebilir Üretim 2009'', 2011 yılında ''Almanya'nın En Sürdürülebilir Markası 2011'' ve 2013 yılında da ''Örnek Kaynak Verimi'' Sürdürebilirlik Ödülleri ile ödüllendirilmiştir.

nabu.png

Alman Doğayı Koruma Birliği Naturschutzbund Deutschland (NABU) ile yaptığımız işbirliği anlaşması ile koşulsuz çevre dostu yönümüzü bir kez daha vurguladık.