Isı ve Elektrik Enerjisinin Ortak Üretimi

Enerji dönüşümü ve artan elektrik fiyatları göz önüne alındığında, merkezi olmayan elektrik üretimi gittikçe daha fazla önem kazanıyor. Isı ve elektrik enerjisinin ortak üretimi (CHP), merkezi enerji santrallerinin önemli bir tamamlayıcısı olacak.

Hedef, CHP tesislerinden elektrik oranını 2020 yılına kadar şu andaki yüzde 16'dan yüzde 25'e yükseltmek. Stirling motorlu mikro CHP sistemlerinin yanında yakıt hücreli ısıtıcılar da merkezi olmayan elektrik üretimi için ön plana çıkmakta.

Alışılmışın dışında yüksek enerji verimliliği: Isı ve elektrik enerjisinin ortak üretimi

Elektrik üretiminde, merkezi enerji santrallerinde atık ısı olarak kaybolan ısı oluşur. CHP tesisleri atık ısıyı ısıtma ve kullanım suyu ısıtması için kullandığından elektrik ve ısının ayrı üretimine göre iki kat daha yüksek olan bir toplam verim derecesine ulaşır.

Panasonic yakıt hücreleri ile yakıt hücresinden elektrik ve ısı

Yakıt hücresinden elektrik ve ısı

Güvenilirlik ve uzun ömürlülük Viessmann inovasyonlarında en yüksek önceliğe sahiptir. Viessmann yeni yakıt hücresi ısıtıcısında da sınanmış teknolojiye güveniyor. Bu nedenle Vitovalor 300-P, Panasonic ile iş birliği içinde geliştirildi. Vitovalor 300-P yakıt hücresi modülü Panasonic'ten geliyor. Bu arada Panasonic, Japon pazarı için seri olarak 34.000'den fazla cihaz üretti.