Vitosol 100-F – Thermprotect modülasyonlu absorber yüzeye sahip yüksek verimli düzlemsel kolektör

Enerji fiyatlarının sürekli olarak artması ve çağımızın sorunu çevre kirliliği, verimlilikleri çok yüksek düzeylere çıkmış ve hızlı yatırım geri dönüşü olan güneş kolektörlerini cazip bir temiz enerji alternatifi haline getirmiştir. Binalarda yoğuşmalı kazanlarla entegre bir şekilde ya da bağımsız kullanılabilen güneş kolektörinden elde edilen enerji hem sıcak su hazırlamasında hem de mekan ve bina ısıtmasında da kullanılabilir.

Sıfıra yakın işletme maliyeti olan, zararlı hiçbir yan ürünü olmayan ve kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan doğa dostu güneş kolektörü hem güneşli hem de bulutlu havalarda sistem kesintisiz olarak sıcak su hazırlama işlevini devam ettirir. Güneş kolektörünün ürettiği sıcak su yazlık ya da kışlık konut, iş yeri ya da yüzme havuzu gibi çok farklı yerlerde kullanılabilir.

Uzun yıllar dış ortamda nem, yağmur, dolu ve kar gibi iklim koşullarında sorunsuz hizmet vermesi beklenen güneş kolektörlerinin yüksek verimle ısı sağlayabilmelerinden emin olmak için marka ve model seçiminde bazı kriterler göz ardı edilmemelidir. Mekanik olarak mukavemetli ve korozyona tam dayanımlı malzemeden üretilmiş olması gereken sistem, yüksek verimli, esnek ve kolay montaj özelliklerine sahip olup, mükemmel sızdırmazlık ve yalıtıma sahip olmalıdır. Bunlara ilave olarak kolektörü tasarlayan, üreten ve garanti veren firmanın konusunda tecrübeli ve tam güvenilir olması, uzun bir işletme ömrü beklenen solar sistem yatırımlarında ayrıca önemlidir.

Bütün Avrupa teknik standartlarına uygun olarak üretilen Viessmann Vitosol kolektörleri maksimum verim elde edebilecek şekilde şekilde tasarlanmış ve ebatlandırılmış olup, Türkiye gibi yıllık güneş ışınım oranının yüksek olduğu ülkelerde su ısıtma sistemleri için ideal bir çözümdür.

 

Bu avantajlardan yararlanın 

  • Düşük miktarda sıcak su kullanımında dahi aşırı ısınma ve buhara kalkma olmaz
  • Kullanma suyu ısıtması ve mahal ısıtması için yüksek solar karşılama oranı
  • Eğimli ve düz çatı montajı için çok yönlü olarak uygundur.
  • Thermprotect modülasyonlu absorber yüzeye sahip yüksek verimli düzlemsel kolektör
  • Dikey ve yatay montaj imkanı
Vitosol-200-FM.jpg

Düzlemsel Kolektör Vitosol 100-FM

Yüksek verimli bir düzlemsel kolektör olan Vitosol 100-FM tüm ısıtma sitemleri için uygun bir tamamlayıcıdır. 2,3 m² absorber yüzeyi ile güneş kolektörleri tüm enerji ihtiyaçlarına uygun bir çözüm sağlar.

Kullanma suyu ısıtması için ihtiyaç duyulan enerjinin yıllık ortalama %60’a kadarı tasarruf edilir ve mahal ısıtmasına destek verilir. Yoğuşmalı kazanlarla birlikte kombine edildiğinde bedava güneş enerjisi sayesinde yıllık mahal ısıtması ve kullanma suyu ısıtmasının enerjisinin üçte birinden fazlası tasarruf edilebilir.

ThermProtect aşırı ısınmayı önler 

Akıllı bir emici katman, kolektörleri aşırı ısınmaya karşı korur. Viessmann tarafından patentli ThermProtect teknolojisi, depo tamamen ısıtıldığında veya belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında güneş enerji iletimini keser. 

 

Ürün kesit

Genel bakış

Brüt alan
2,51 m²
Absorber yüzeyi
2,32 m²
Kolektör tipi
icon-solar.png
Düz kolektör
Tasarım
Vitosol 100-FM alüminyum çerçeveli
Kullanım alanı
icon-wohngebaeude.png icon-gewerbe.png icon-kommunen.png
Konut, ticaret, yerel yönetimler | Yeni bina ve dönüşüm
Montaj türü
Düz ve eğimli çatı montajı için dikey (SV1F tipi) veya yatay (SH1F tipi) montaj için düz kollektör.
Diğer özellikler
Bir eşanjör üzerinden kullanma suyu, kalorifer suyu ve havuz suyunu ısıtmak ve işlem ısısı üretmek için.
Vitosol-100-FM-Schnitt.png