fake-image3.jpg

Antifriz/su ısı pompalari

Isı, toprak altında toprakta veya suda jeotermal enerji olarak depolanır. Her 100 metre derinlik için sıcaklık ortalama 3°C artar. Doğru ve kapsamlı olarak kullanıldığında toprağın ısısı dünyamızın enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilir.

Toprağın ısısı yıl boyunca ve günün her saatinde kullanılabilir. İklim değişiklikleri de bu ısıyı neredeyse hiç etkilemez. Bu sayede en kolay erişilebilen yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olmaktadır.

Viessmann'ın ısı pompaları yüksek verimlilikle ve farklı iklimsel koşullarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Jeotermal enerjiye erişerek ısıyı kamusal ısıtma/soğutma şebekesine verirler. Neredeyse hiç sera gazı salınmaz çünkü hiçbir noktada yakma işlemi gerçekleşmez. Toprakaltındaki ısı doğrudan alınır ve kullanıma sunulur.

RCD (Refrigerant Cycle Diagnostic - Soğutucu Devresi Tanılama) sistemi, elektronik genleşme valfı (EVV) ve kapsamlı sensör teknolojisi üzerinden verimlilik kontrolleri yaparak pompanın güvenilir olarak çalışmasını sağlar. Uyumlu skrol kompresörün yapısı ve R410A soğutucusu Vitocal pompalarını kompakt ebatlı hale getirerek dar alana dahi sığmasına olanak tanır.

Soğuk su ve içerisine karıştırılan antifriz pompanın topraktaki devreleri veya kolektörleri içerisinde çevrilir ve toprağın ısısını toplar. Bu ısı, ısı eşanjörüyle doğrudan devralınır. Bu süreç kesintisiz olduğundan, normal su donabileceği için suya antifriz katkısı yapılır.

Viessmann ısı pompalarının tasarım ve üretiminde AB standartlarına uyulmaktadır. İşletim sırasında genel bir sorun olan çalışma sesleri ikili ses yalıtımıyla engellenmektedir. Yüksek ısı ihtiyacı birden çok ünite zincirleme bağlanarak karşılanabilir. Kontrol paneli kolayca anlaşılabilir ve ergonomiktir ve bu sayede güvenli ve sorunsuz işletime olanak verir.

Antifriz / su ısı pompasından yararlanın

Antifriz/su ısı pompaları birincil ısı kaynağı olarak, toprak altı kolektörleri veya toprak altı sondaları üzerinden toprağı kullanırlar.