Gas-Brennwert-Matrixbrenner.jpg

Gaz Yakıtlı Kazanlar

Taban ısıtması kazanların kullanılabileceği önemli ve karlı bir uygulamadır.Taban ısıtması genelde elektrik veya sıcak suyla gerçekleştirilir.

Kat kaloriferi fiyatları genelde bir dizi faktöre bağlıdır:

  • Isıtılacak tabanın alanı
  • Isıtmanın yapılacağı yerde yakıt/elektrik kullanılabilirliği ve maliyeti
  • Gerekli ısıtma süresi
  • Kullanılan ıstıma türü

Kata kaloriferi fiyatları elektriğin pahalı olduğu yerlerde yüksektir. Elektrik kullanıldığında elektrik sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bobinler zemine gömülmüştür ve elektrik kaynağına bağlıdır. Kullanılan malzeme bakır gibi yüksek dirençli bir metaldir. Bobinleri ısıtmak için gereken güç çok yüksek olabilir.

Suyla ısıtıldığında hidronik sistem olarak adlandırılmaktadır. Taban ısıtması sıcak suyla yapıldığında maliyet önemli ölçüde azaltılabilir. Sıcak su/ su ve antifriz karışımı bir kazan tarafından ısıtılır ve zemine gömülmüş borular içerisinde çevrilir. Boruların yüksek ısı iletkenliği ısının verimli bir şekilde transfer edilmesini sağlar. Isı aktarıldıktan sonra su kazana döner. Hidronik sistemlerde borular için genelde polietilen kullanılır. Bununla birlikte belirli uygulamalarda bakır ve çelik borulara gerek duyulur.

Başarılı bir hidronik sistem, sıvının basınç ve sıcaklığını tutarlı olarak düzenlemek amacıyla kazanların, sirkülatörlerin ve sıvıların doğru tasarlanmasına ve planlanmasına bağlıdır. Viessmann'in enerji mühendisleri olarak deneyimi ve teknik bilgimiz sizler için en iyi çözümü üretmemize yardımcı olmaktadır.

Viessmann kazanları üstün kaliteli malzemeden üretilmekte ve uzun ömür ve yüksek verimlilik için tasarlanmaktadır. Yoğuşmalı kazanlar atık ısıyı alıp yeniden kullanırlar. Yakıt maliyetleri göz önüne alındığında sonraki nesil taban ısıtmasının izleyeceği yol budur.