Hem Sıcak Yaz Günlerinde Hem de  Soğuk Kış Gecelerinde Hep Yanınızda

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi klimalar, havaların soğumasıyla birlikte adeta istirahate çekilir. Peki ama neden? Özellikle, klimanın kışın ısıtmada verimli olmadığına dair popüler bir yanlış kanı var. Oysaki kış günlerinde elektrik kullanarak ısıtma yapan klimalar özellikle doğalgazın olmadığı bölgelerde; daha düşük maliyet, kolay kurulum ve dört mevsim kullanabilme avantajlarıyla alternatif bir ısıtma seçeneği olarak yanı başımızdadır. Klimalar evlerimizde olduğu kadar, tüm yıl boyunca kullanımda olan ve büyük alanların yazın soğutulmasını ve kışın ısıtılmasını gerektiren ticari tesisler için  de idealdir. Ofis, eğlence tesisi, otel, okul binası ya da restoranınızda her iki işlev için tek bir sistem kullanabilirsiniz.

ViessmannBlog_ 21_klima-5_654x359.jpg

Bu avantajdan faydalanırken öncelikle ihtiyaçlarınıza uygun bir cihaz seçmek ilk adımdır. Hem uzun kış gecelerinde ısınmayı, hem de sıcak yaz gecelerinde serinlemeyi garantilemek için nasıl bir klima seçmeliyiz? Doğru klima seçimi için yetkili bir servisten keşif çalışması yapmasını isteyebilirsiniz. Uzman servis soğutma veya ısıtma yapacağınız alanın büyüklüğü, tavan yüksekliği, cephesi, binanın izolasyonu, ısı kaybı oluşturabilecek diğer faktörleri ve optimum fayda sağlayacak şekilde iç ve dış ünitenin montaj yerinin seçimi ile ilgili sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

İkinci adım ise bu cihazın hem uzun ömürlü hem de verimli kullanımı için yetkili bir servisle kurulumunu sağlamak ve düzenli olarak bakımını yaptırmaktır.

Klimayla Isıtma Yapılmasının Avantajları

Isıtma için klimayı kullanmanın avantajları neler, gelin birlikte bakalım.

 • Tek bir cihazla hem ısıtma, hem soğutma
 • Diğer karmaşık ısıtma sistemlerine daha az ihtiyaç duyma
 • Otomatik ayarlanarak kullanım kolaylığı
 • Nemle mücadele: Kışın pencere ve kapılarda çok fazla nem toplanır, klimanın çalıştırılması evin içindeki havanın nemini alır
 • Çocuk güvenliği: Bir klima genellikle çocukların erişemeyeceği bir yüksekliğe kurulduğundan, diğer bazı ısıtma cihazlarında var olan kaza riski yoktur
 • Bakım maliyeti düşüktür
 • Yerden tasarruf sağlar: Klima sayesinde,elektrikli radyatör, soba, vb. ısıtma ekipmanı tarafından alınacak olan fazladan alana ihtiyaç kalmaz, böylece yaşam alanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.
 • Daha yüksek verim sayesinde bütçenizi korur
 • Çevreci seçim: Isıtmada kullanılan klimalar, standart elektrikli ısıtıcıların yalnızca üçte biri sera gazı emisyonu üretir
 • Geliştirilmiş hava kalitesi: Çoğu split sistem kliması, toz ve diğer alerjenler gibi havadaki partikülleri hapseden bir filtre aracılığıyla havayı temizler
 • Yangın ve yanma riskinin azalması
ViessmannBlog_ 21_klima-5_654x359-3.jpg
ViessmannBlog_ 21_klima-5_654x359-4.jpg

Klimamda Isıtma Modunu Nasıl Kullanmalıyım? Bazı Tavsiyeler:

Klimanızı kış mevsiminde verimli bir şekilde çalıştırmak için atabileceğiniz birkaç temel adım vardır:

 • Doğru sıcaklık ayarının yapılması: Standart klimanın sıcaklığı kışın ısıtma için “Isıtma Modu” altında 18 ila 22 derece civarında ayarlanmalıdır. Bu, ünitenizden maksimum enerji verimliliği sağlamak içindir. 
 • Klimanızın fan hızı düşük ila orta arasında tutulmalıdır.Klimanın hava akışı insan vücuduna doğru yönlendirilmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.
 • Klimanızın zaman ayarlama fonksiyonunu kullanın: Klimaların çoğunda zamanlayıcı işlevi vardır. Bu, siz kalkmadan önce klimanızın evi ısıtmasını sağlamanın harika bir yoludur. Dışarıda buz gibi esen bir rüzgar varken  sizin hazırlanıp işe girmeniz gerekir. Sıcak bir evle bunu biraz daha katlanılabilir hale getirebilirsiniz. Klimanız için zamanlayıcıyı, kalkmanız gereken saatten yaklaşık 30 ila 45 dakika önce çalışmaya başlayacak şekilde ayarlayın. Bu sayede  sabah kahvesini sıcak bir evde içip keyif yapmaya vakit ayırabilirsiniz. Veya, yorucu ve oldukça soğuk bir kış günü işten eve gelişinizden 30 ila 45 dakika öncesinde çalışmaya programlanmış bir klima ile sıcacık bir eve adım atmanız mümkündür. 
 • Wi-fi özelliğini kullanın: Hafta sonu şehirden kaçıp doğada vakit geçirmek istiyorsunuz. Ama uzun zamandır gitmediğiniz o kır evi nasıl ısınacak? Çözümü basit, eve gitmeden önce wi-fi özelliği ile klimanızı 1-2 saat önceden çalıştırarak, gittiğinizde ısınmış bir evde sevdiklerinizle keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.  

En yakın klima bayilerimiz ile iletişime geçmek için tıklayın.

irtibat: info@viessmann.com.tr

Video


Daha Fazla Bilgi

Diğer Blog Yazılarımız

Her hafta yeni bir blog yazısı yayınlıyoruz. Daha önce yayınlanmış blog yazılarımıza bıradan ulaşabilirsiniz.

Sayfaya git

Isıtma & Soğutma hakkında SSS

Burada Viessmann ısıtma sisteminiz ve genel olarak ısıtma, havalandırma ve enerji tasarrufu konuları hakkında en sık sorulan soruları ve cevaplarını bulacaksınız (Bild: © 35mmf2 / Shutterstock.com).

Sayfaya git

Ücretsiz Danışmanlık & Keşif

Viessmann'ın bir ısıtma veya sistem çözümü hakkında uzman tavsiyesi ister misiniz? Online formumuzu doldurmanız yeterli.

Şimdi danışın