Vitosol 100-F – Thermprotect modülasyonlu absorber yüzeye sahip yüksek verimli düzlemsel kolektör

Yüksek verimli bir düzlemsel kolektör olan Vitosol 100-FM tüm ısıtma sitemleri için uygun bir tamamlayıcıdır. 2,3 m² absorber yüzeyi ile güneş kolektörleri tüm enerji ihtiyaçlarına uygun bir çözüm sağlar.
Kullanma suyu ısıtması için ihtiyaç duyulan enerjinin yıllık ortalama %60’a kadarı tasarruf edilir ve mahal ısıtmasına destek verilir. Yoğuşmalı kazanlarla birlikte kombine edildiğinde bedava güneş enerjisi sayesinde yıllık mahal ısıtması ve kullanma suyu ısıtmasının enerjisinin üçte birinden fazlası tasarruf edilebilir.
 

Bu avantajlardan yararlanın

 

  • Düşük miktarda sıcak su kullanımında dahi aşırı ısınma ve buhara kalkma olmaz
  • Kullanma suyu ısıtması ve mahal ısıtması için yüksek solar karşılama oranı
  • Eğimli ve düz çatı montajı için çok yönlü olarak uygundur.
  • Thermprotect modülasyonlu absorber yüzeye sahip yüksek verimli düzlemsel kolektör
  • Dikey ve yatay montaj imkanı

Thermprotect aşırı ısınmayı engeller

Akıllı absorber yüzeyi kolektörü aşırı ısınmadan korur. Viessmann tarafından patentli bir teknik olan Thermprotect belli bir sıcaklığa ulaşılması durumunda güneş kolektörünü kapatır. Yaklaşık 75 C‘ nin üzerindeki sıcaklıklarda absorber yüzeyinin kristal yapısı değişir, ısı yansıma değeri bir kaç kat artar ve kolektör gücü düşer. Böylece kolektördeki maksimum sıcaklık değeri daha düşük olur ve kolektör devresinde buhar oluşumu önlenir.

Kolektör sıcaklığının düşmesi ile birlikte kristal yapı eski haline geri döner. Böylece absorber yüzeyi üzerine düşen güneş ışınlarının tekrar %95’inden fazlası absorbe edilir ve ısı enerjisine dönüştürülür. Sadece geri kalan %5‘i yansır. Kristal yapının bu değişim özelliği sınırsızdır ve bu fonksiyon sürekli devam etmektedir.


Sürekli sızdırmazlık ve iyi yalıtım

Çepeçevre bükülmüş alüminyum çerçeve ve eksiz tipte cam contası sayesinde sürekli sızdırmazlık ve yüksek dayanıklılık sağlanır. Arka panel delinmeye ve korozyona karşı dayanıklıdır. Yüksek etkili ısı yalıtımı özellikle geçiş mevsimlerinde ve kışın ısı kayıplarını düşürmektedir.


Kolay montaj

Bu kolektörün montajı çok kolaydır. Önceden monte edilmiş gidiş ve dönüş bağlantı boruları ve esnek paslanmaz çelik kolektör bağlantı boruları sayesinde yüksek kolektör adet sayılarında bile güvenli bir montaj sağlanır. 12 adete kadar kolektör birbirleri ile bağlanabilir. Düzlemsel kolektörler eğimli çatılara montaja ve düz çatılar gibi serbest montaja uygundur. Montajı kolay Viessmann bağlantı sistemi, statik olarak kontrol edilmiş korozyona dayanıklı paslanmaz çelik ve alüminyum yapı parçalarından oluşur.